Ciekawostki

Mofeta to naturalny wyziew dwutlenku węgla z głębi ziemi. Mofety występują tylko w miejscach o szczególnej budowie geologicznej. Takie miejsca znajdują się właśnie w okolicach Krynicy. Ze szczelin w ziemi wydobywają się pęcherzyki dwutlenku węgla. Najlepiej można to zaobserwować, gdy gaz uchodzi do wody np. na dnie potoku. Słyszymy i wodzimy charakterystyczny bulgot. Łemkowie zamieszkujący niegdyś licznie nasze terany wierzyli, że w tych miejscach oddycha piekło. Ponieważ dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza, gromadzi się przy ziemi. W zagłębieniach terenu gdzie nagromadził się CO2, można czasami zaobserwować uduszone owady lub inne, drobne zwierzęta. Jedną z mofet znajdziemy nieopodal Krynicy, w Tyliczu, natomiast drugą w Złockiem, w okolicach Muszyny. Będąc w Krynicy nie można ominąć tych wyjątkowych pomników przyrody nieożywionej.

 

Największym bogactwem Krynicy Zdroju są wody mineralne oraz wody lecznicze. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jak i dobrego samopoczucia. Sięgaj więc po nasze naturalne bogactwo, które jest na wyciągnięcie ręki. Nasze wody przyniosą ci ulgę oraz zregenerują twoje siły...

Jagody od zawsze kojarzą się z latem. Nie brakuje ich w naszych lasach. Możemy wykorzystać je do wielu przepisów.
My polecamy upiec pyszne drożdżówki z jagodami. Podajemy nasz sprawdzony przepis...

Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) to najwyższy szczyt wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Sama góra jest w większości zalesiona, jednak jej szczyt jest spłaszczony i wolny od drzew, dzięki czemu jest doskonałym punktem widokowym. Na jej północnym stoku znajduje się Schronisko PTTK. Zimą to prawdziwy raj dla narciarzy. Aby dostać się na górę możemy wybrać pieszą wycieczkę lub skorzystać z nowoczesnej kolejki gondolowej. Dzięki niej w krótkim czasie dotrzemy na szczyt Jaworzyny, co jest ciekawą opcją dla osób starszych lub rodzin z małymi dziećmi, z którymi chodzenie po górach często jest niemożliwe.

Przy szlaku na Jaworzynę Krynicką spotkamy ciekawy pomnik przyrody nieożywionej - piaskowiec pochodzenia osadowego nazywany „Diabelskim Kamieniem". Skała ma oryginalny kształt przypominający grzyba. Wiąże się z nią ciekawa legenda. Przed wiekami miejscowa ludność tłumaczyła jej istnienie działaniem diabelskich mocy. Jak głosi legenda, pewien książę zamieszkujący sąsiednią Muszynę zakochał się w ubogiej, krynickiej pasterce. Jego ojciec nie wyraził jednak zgody na ślub a syna wysłał w dalekie strony by zapomniał o dziewczynie. Po długiej rozłące z ukochaną książę postanowił powrócić w rodzinne strony. Niestety, w drodze powrotnej został napadnięty przez zbójców na stokach Góry Parkowej. Zbójcy ciężko go ranili i pozostawili na pastwę losu. Owa pasterka usłyszawszy jęk ukochanego prosiła na kolanach Matkę Boską o jego uzdrowienie. Jej prośba została wysłuchana. U jej stóp wytrysnęło cudowne źródełko, którego wodą obmyła rany księcia. W ten sposób uleczyła młodzieńca a jego ojciec wyraził zgodę na ślub z wybawicielką. I tak żyli długo i szczęśliwie. Wieść o tym wydarzeniu tak się rozeszła, że dotarła nawet do samego piekła. Moce piekielne postanowiły zniszczyć lecznicze źródełko. Najsilniejszy z diabłów wyrwał jedne z tatrzańskich głazów i niósł go do Krynicy aby zrzucić go na źródełko. Zanim zdążył dotrzeć na miejsce nastał nowy dzień, co obwieściło pianie koguta. Diabeł wystraszył się piania i upuścił ogromny kamień, który spadł właśnie na zbocza Jaworzyny, gdzie stoi po dziś dzień.

Choć lato to dla większości zdecydowanie najpiękniejsza i najprzyjemniejsza pora roku, ma niestety również swoje ciemne strony. Z pewnością są nią komary. Kto z nas nie zna tego bólu, który skutecznie psuje nam humor podczas wypoczynku. Jeśli zdecydujesz się na urlop w Krynicy Zdroju, gwarantujemy Ci, że zapomnisz o komarach. Ten problem nas nie dotyczy! Możesz u nas spokojnie spacerować, grillować i oddawać się błogiemu wypoczynkowi bez obaw o ukoszenia.

Woda Zuber jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wód leczniczych wydobywanych w Krynicy Zdroju. Większość osób kojarzy ją z charakterystycznym zapachem. Nie należy się jednak zrażać. Woda zuber jest naturalnym lekiem na dolegliwości związane z układem pokarmowym i trawiennym. Leczy nadkwasotę i likwiduje zgagę. Jest niezastąpiona w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Żółciotwórcze i żółciopędne działanie wody Zuber wykorzystuje się w leczeniu wątroby i dróg żółciowych. Wspomaga również leczenie cukrzycy i miażdżycy. Jest także dobra na kaca.

Słotwinka to mineralna woda lecznicza o bardzo łagodnym smaku. Chętnie pita przez dzieci oraz osoby, którym nie odpowiada charakterystyczny smak lub zapach niektórych, dostępnych wód. Polecana w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego, alergii czy schorzeń neurologicznych. Łagodzi stany nerwicowe, nadmierną pobudliwość oraz podatność na stres. Wpływa kojąco nie tylko na system nerwowy ale na kondycję całego organizmu. Wzmacnia układ kostny i zapobiega osteoporozie. Odpowiednia dla rekonwalescentów po urazach i złamaniach. Jest również naturalnym źródłem magnezu i potasu, które gwarantują zachowanie równowagi komórkowej organizmu. Minerały zawarte w wodzie są pochodzenia naturalnego, dzięki czemu nasz organizm szybciej i lepiej je przyswaja. Pijąc Słotwinkę gasimy również pragnienie i nawadniamy organizm.

Adres

ul. Jastrzębia 4
33-380 Krynica Zdroj

Dane Kontaktowe

tel: 18 471 2156
kom. 887 364 275
recepcja@mirarosa-krynica.pl

Inne Media

facebook
instagram
google+

© Mirarosa - All Rights Reserved